1 سال پیش
408

۵روش برخورد با خانواده سمی

۵ روش برخورد با والدین سمی

زمانی که افراد در حال درمان ضربه‌ی روحی خود هستند، معمولاً خودشان را از فردی که باعث این مسئله شده دور می‌کنند. اما اگر این آسیب از سوی پدر و مادر که هنوز آنها را می‌بینید اتفاق بیفتد چطور؟ چه با والدینتان زندگی کنید یا در زمان تعطیلات به دیدار آنها بروید، متوجه می‌شوید راهی برای برگرداندن درد، ترسها یا کابوس‌های عذاب‌آوری که تجربه‌ کرده‌اید وجود ندارد. این موضوع برای شما بسیار سخت است. با وجود همه‌ی اتفاقاتی که افتاده، شما هنوز هم به نوعی درگیر این مسئله هستید. شاید زمان آن رسیده که به این موضوع نگاه دقیق‌تری داشته باشید. در این بخش، ۵ روش برای برخورد با والدین سمی را به شما معرفی می‌کنیم:

۱- آرامش خود را پیدا کنید، اگر لازم است به بیرون بروید

اغلب، احساسات حواس‌ ما را از حل مسئله پرت می‌کنند. اگر احساس عصبانیت، اضطراب یا تشویش به شما دست داده، به بیرون بروید و در هوای تازه نفس بکشید. بیرون رفتن از خانه برای چند دقیقه به نفع شماست. شاید هوای داخل خانه سمی نباشد، اما جوّ خانه سمی است. جلوگیری کامل از احساسات و خاموش ماندن امری غیرممکن است. علاوه بر این، احساسات ما در تشخیص خطر به ما کمک می‌کنند. اما به جای بروز شدید این احساسات، بهتر است از خانه خارج شوید، به پشت‌بام بروید و قبل از برگشتن به خانه کمی گریه کنید یا فریاد بزنید تا‌ آرام شوید.

شما و پدر و مادرتان دچار مشکلات بسیاری شده‌اید. کاری که می‌خواهید انجام دهید شجاعانه است. از خودتان انتظار نداشته باشید که برخورد بدون نقص و کاملی داشته باشید، اما در مورد رفتار که بروز می‌دهید آگاهانه عمل کنید. بنابراین، زمانی که دچار عواطفی هستید که هر ثانیه ممکن است منفجر شوند، از خانه بیرون بروید و آرام‌ شوید تا بتوانید اعمالتان را کنترل کنید.

۲-با انگشت اشاره نکنید، از مقابله و مقایسه بپرهیزید

این کار باعث می‌شود با یکدیگر بحث کنید نه اینکه با هم گفتگو کنید. در نتیجه، والدین شما احساس می‌کنند به آنها توهین شده و می‌خواهند از خودشان دفاع کنند. آنها نمی‌خواهند به حرف‌های شما گوش کنند چون احساس می‌کنند مورد حمله قرار گرفته‌اند. به جای گفتن «چرا شما نمیتونید مثل دیگران یا مثل پدر و مادر دیگران باشید؟» یا مقصر دانستن آنها بابت همه‌ی مشکلاتی که دارید، به آن‌ها بگویید به شدت ضربه خورده‌اید و تحت‌تأثیر قرار گرفته‌اید.

به جای جملاتی مثل، «خودت می‌دونی نباید به حد و مرزهای من تجاوز کنی» یا «خودت می‌دونی نباید از من انتقاد کنی»، از جملات دیگری استفاده کنید. مثلاً، «من می‌خوام رابطه‌ی بهتری داشته باشیم اما وقتی به حدود من بی‌احترامی کنی یا منو مورد انتقاد قرار بدی چنین چیزی اتفاق نمیفته. می‌دونم این کار برای هر دوی ما سخته اما بهتره با هم تلاش کنیم.» سعی کنید فرد عاقل‌تر باشید و از خودتان همدلی نشان دهید. اگر والدینتان شما را مورد انتقاد قرار داده باشند، می‌دانید که این تجربه چقدر ترسناک است. به جای اینکه شما هم از آن‌ها انتقاد کنید، مکالمه را به سمت بهتری هدایت کنید تا هر دوی شما بیشتر بتوانید صحبت‌های یکدیگر را بشنوید.

۳-صادق باشید و چیزی که از آن‌ها می‌خواهید را بیان کنید

به آرامی با آن‌ها رفتار کنید و احساس و نیازهای خود را صادقانه به آن‌ها توضیح دهید. صحبت کردن صریح برای شما سخت است، اما در این مرحله مشخص است که پدر و مادرتان به درستی با شما رفتار نمی‌کنند. انجام دادن این کار از یک روش سالم باعث رشد و پیشرفت شما می‌شود. به جای فریاد زدن، در مورد مسئله‌ی موردنظر به آرامی با آن‌ها برخورد کنید. به آن‌ها بگویید می‌‌خواهید شرایط بین شما بهتر شود، اما فقط شما نمی‌توانید بار هر دو سمت را به دوش بکشید و همه‌ی کارها را انجام دهید. والدین‌تان باید به اندازه‌ی شما مشتاق باشند تا روابط بین شما بهتر شود. شما نمی‌توانید والدین‌تان را مجبور به تغییر کنید، اما می‌توانید دیدگاه‌هایی را به آن‌ها ارائه کنید تا در نهایت باعث درک آن‌ها شود.

زمانی که برای اولین بار اوضاع بین من و مادرم بیش از حد بد شده بود از خانه خارج شدم و به مدت چند هفته با یکدیگر صحبت نکردیم. یک روز صبح، با صدای زنگ موبایلم از خواب بیدار شدم. به صفحه‌ی موبایل نگاه کردم و متوجه شدم مادرم در حال زنگ زدن است. با حالت نیمه‌خواب و بدون فکر تلفن را جواب دادم. از پشت خط صدای نفس کشیدن مادرم می‌آمد و بعد تلفن را قطع کرد. آن سکوت کوتاه به چه معنا بود؟ مهم‌ترین حرف‌ها، از نظر گفتن جزو سخت‌ترین‌ها هستند. اما زمانی که تنها این حرف‌ها را دارید، در نهایت راهی را برای بیان آن‌ها پیدا می‌کنید.

۴-فقط آنها را نگه دارید

والدین شما مثل همه‌ی ما کامل نیستند و شما این موضوع را بهتر از هر کسی می‌دانید چون رفتارهای آنها هر روز بر شما تأثیرگذار است. اینکه افراد لایه‌ای چطور به نظر می‌رسند خنده‌دار است. ترکیبی از ناراحتی، اشتیاق و ناامیدی در درون هر یک از ما وجود دارد. بعضی از روزها، ممکن است پدر و مادرتان تهاجم و پرخاش خود را بروز دهند. زمانی که آنها به حرف‌های شما گوش نمی‌دهند یا اجازه نمی‌دهند نیازهای خود را بیان کنید، ناراحت می‌شوید. شما خشمگین می‌شوید، می‌ترسید و ناامید می‌شوید. اما زمانی که از اتاق‌ آنها به آشپزخانه می‌روید تا یک لیوان آب بنوشید، صدای گریه‌ی آن‌ها به گوش می‌رسید. چطور ممکن است فردی یک دقیقه عصبی و خشن باشد و بعد از آن شکننده و لرزان شود؟

گاهی اوقات، کلمات را نمی‌‌خواهیم، چون کلمات باعث شکست ما می‌شوند. من هر روز این شکست را تجربه می‌کردم چون استفاده از کلمات بین من و والدینم بسیار سخت بود. بنابراین، زمانی که به سختی می‌توانید حرف بزنید، بهتر است اصلاً چیزی نگویید. نزد والدین‌تان بروید و دست آنها را بگیرید. آنها را بغل کنید تا گریه کنند و بشکنند. این پایان ماجرا نیست. همراه با هم بشکنید تا جایی که دیگر چیزی برای شکستن وجود نداشته باشد. سپس اجازه دهید آنها بفهمند شما می‌خواهید همه چیز را با آنها از نو شروع کنید. این کار ساده نیست، اما زمانی که والدین‌تان را نرم می‌کنید احساس قدرت به شما دست می‌دهد.

۵-عشق و حمایتی که همیشه از آن‌ها می‌خواستید را نشان دهید

اگر آن‌ها نمی‌توانند بفهمند چطور شما را دوست داشته باشند، شما می‌توانید چیزی که از دست داده‌اید را به آن‌ها نشان دهید. این کار کمی مضحک به نظر می‌رسد که والدین از فرزند خود بیاموزند. اما، آگاهی قدرت است و گاهی اوقات، زمانی که انتظار زیادی نداریم به آن دست پیدا می‌کنیم. اغلب، کودکانی که توسط والدین سمی بزرگ می‌شوند خودشان هم این چرخه‌ی سمی را تکرار می‌کنند یا به مخالف فردی که همیشه از آن می‌ترسیدند تبدیل می‌شوند. برای مثال، من یاد گرفتم به جای عصبانیت و فریاد زدن، انعطاف‌پذیر و فهمیده باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پر بازدید

نشانه های یک خانواده سمی

13 نشانه پدر و مادر سمی که بسیاری از آدم‌ها نمی‌دانند همه‌ی پدر و مادرها عاشق فرزندشان هستند و به آن‌ها مهر می‌ورزند. ولی در این میان نباید از مبحث پدر و مادر سمی غافل شد. گاهی اوقات والدین اشتباهاتی...

۵روش برخورد با خانواده سمی

نشانه‌هایی که به شما می‌گوید در یک خانواده سمی بزرگ شده‌اید

درس خواندن با موزیک یا بدون موزیک

روش‌های نوین مطالعه