نشانه‌هایی که به شما می‌گوید در یک خانواده سمی بزرگ شده‌اید

1 سال پیش
619

نشانه‌هایی که به شما می‌گوید در یک خانواده سمی بزرگ شده‌اید

بدخلقی، نگرانی، پنهان کردن احساسات واقعی و کمبود اعتماد به نفس از مواردی هستند که متأسفانه برخی از والدین آن‌ها را به کودکان خود منتقل می‌کنند. خودخواهی و بی‌تفاوتی نسبت به احساسات کودکان، تأثیر بسیار زیادی روی آن‌ها بر جای می‌گذارد. در نتیجه‌ی این امر، کودکان شروع به انتقاد از خود می‌کنند، احساس درماندگی می‌کنند و در زندگی اجتماعی خود دچار مشکل می‌شوند. در این مطلب قصد داریم تا این موضوع را بیشتر باز کنیم و به شما نشان دهیم که آیا در یک خانواده سمی بزرگ شده‌اید یا خیر. با وای آره همراه باشید:

نشانه‌های بزرگ شدن در یک خانواده سمی: از اینکه از شما سوءاستفاده شود می‌ترسید

این مورد زمانی اتفاق می‌افتد که اعضای خانواده شروع به سوءاستفاده از سایر اعضای خانواده می‌کنند و آن‌ها را تحت‌کنترل می‌گیرند. این رفتار عادی نیست و موجب سوءاستفاده‌ی احساسی می‌شود. در این شرایط، به اطرافیانتان کمتر اعتماد می‌کنید و از برقراری ارتباط با آن‌ها دوری کنید. مورد سوءاستفاده گرفتن توسط خانواده به صورت مکرر، می‌تواند شما را از آن‌ها دور کند.

نشانه‌های بزرگ شدن در یک خانواده سمی: در ارتباطات اجتماعی و اعتماد به دیگران مشکل دارید

وقتی کسی با فریب و سایر سوءاستفاده‌های روانی، جو پرتنشی را به وجود می‌آورد، برای همیشه تأثیر منفی از خود روی اطرایان بر جای می‌گذارد. برخی از والدین ممکن است حمایت موردنیاز را از فرزندانشان به عمل نیاورند. از سوی دیگر، یک فرد ممکن است در خانواده‌ای زندگی کند که والدین او تصور می‌کنند فرزند آن‌ها همواره به مراقبت نیاز دارند. وقتی به صورت مداوم در این شرایط قرار داشته باشید، بروز احساسات، کار مشکلی برایتان خواهد بود. در نهایت، این امر منجر به این می‌شود که در برقراری ارتباط با والدین دچار مشکل شوید.

کنار آمدن با مشکلات عاطفی مشکل است. وقتی به صورت مستمر، سوءاستفاده‌ی فیزیکی و روانی، بدرفتاری و بی‌توجهی را ببینید و تجربه کنید، تصویر روابط در ذهن شما بدین شکل حک می‌شود. افرادی که چنین رفتارهایی را از خود بروز می‌دهند ممکن است متوجه نباشند که روابط سالم بین افراد و حفط آن‌ها به چه شکل است. آن‌ها همواره به صورت ناخودآگاه منتظر فردی هستند تا واکنش بیش از حد نشان دهند، بر آن‌ها سخت‌گیری کنند، آن‌ها را به خاطر چیزی سرزنش کنند یا از چیزی مأیوسشان کنند.

نشانه‌های بزرگ شدن در یک خانواده سمی: ترس از شکست

بچه‌‌هایی که در خانواده سمی بزرگ شده‌اند ممکن است همواره احساس کنند که به اندازه‌ی کافی خوب نیستند و یا حتی بی‌لیاقت هستند. والدین این کودکان ممکن است همواره انتظارات بیش از حدی از آنان داشته باشند و اگر فرزندانشان خواسته‌های آنان را برآورده نکنند، آن‌ها را سرزنش ‌کنند. در این شرایط؛ این کودکان با اعتماد به نفس اندکی بزرگ می‌شوند و نمی‌توانند روی پای خود بایستند. به همین دلیل است که کوچکترین اشتباه یا شکست می‌تواند چنین بچه‌هایی را بترساند و موجب ناراحتی آن‌ها شود.

نشانه‌های بزرگ شدن در یک خانواده سمی: قادر به درک هویت خودتان نیستید

وقتی راجع به سلامت روانی صحبت می‌کنیم، اعتماد به نفس یکی از عنصرهای اساسی در این زمینه است. اعتماد به نفس به اندازه‌ی احساس دوست داشته شده و احساس تعلق بسیار مهم است. اگر رابطه‌ی بین والدین و فرزند با توهین همراه باشد، کودک با دنیای درون خود، هویت خود و اعتماد به نفس خود مشکل پیدا خواهد کرد. در نهایت این امر منجر به تأثیراتی منفی بر روی کودک (همچون اضطراب و حتی افسردگی) خواهد شد.

نشانه‌های بزرگ شدن در یک خانواده سمی: از خود زیاد انتقاد می‌کنید.

اعتماد به نفس پایینی که توسط والدین سمی به فرزندان منتقل می‌شود، به آن‌ها چنین احساسی می‌دهد که احمق و بی‌لیاقت هستند و شایستگی به دست آوردن چیزهای بهتر را ندارند. در صورتی‌که این بچه‌ها کاری انجام دهند، از خودشان انتقاد می‌کنند، دو دل می‌شوند و نظرشان را عوض می‌کنند. آن‌ها پذیرفته‌اند که بدتر از دیگران هستند. این موضوع از نظر روانی آنان را عذاب می‌دهد اما نمی‌توانند شرایط را تغییر دهند چرا که حمایت‌های روانی لازم را دریافت نمی‌کنند.

نشانه‌های بزرگ شدن در یک خانواده سمی: احساساتتان را در آخرین اولویت قرار می‌دهید

والدینی که به صورت زبانی با رفتاری به بچه‌های خود توهین می‌کنند، به احساسات فرزندانشان اهمیتی نمی‌دهند. در این شرایط، اگر بچه‌ها سعی کنند احساساتشان را بیان کنند، ممکن است والدین، بدرفتاری بیشتری با آ‌ن‌ها بکنند. در نتیجه‌ی این موضوع، این فرزندان درد، رنج و عصبانیتشان را پنهان می‌کنند. علاوه بر این، آنان ممکن است احساسات دیگران را در اولویت قرار دهند. همچنین، سرکوب احساسات، تأثیری منفی بر خود هویتی بر جای می‌گذارد. در این شرایط، این بچه‌ها نمی‌توانند درک کنند که چه کسی هستند، چه احساسی دارند و هدفشان از زندگی چیست. بنابراین در زمینه‌ای که در زندگی برایشان مهم است دچار شکست می‌شوند چرا که آن‌ها از نظر روانی به خاطر عدم اطمینان و صمیمیت، به عقب کشیده می‌شوند.

نشانه‌های بزرگ شدن در یک خانواده سمی: همواره احساس بیچارگی می‌کنید

والدین سمی، اغلب فرزندان خود را نادیه می‌گیرند. فرقی ندارد که فرزندان آن‌ها چه سنی داشته باشند و چقدر بزرگ باشند چرا که در هر صورت این والدین با چشم یک بچه‌ی بیچاره به فرزندانشان نگاه می‌کنند. این والدین دوست دارند دستور دهند و کنترل کنند و اگر مقاومتی از سوی فرزندانشان ببینند، اظهار ناراحتی می‌کنند تا فرزندانشان احساس گناه کنند. اگر یک فرزند اجازه نداشته باشد تا تصمیمات خود را عملی کند، به حریم خصوصی او تجاوز می‌شود، احساس می‌کند فرد مستقلی نیست و می‌تواند از نظر روانی آسیب ببیند. چنین فرزندانی می‌توانند مضطرب شوند، از آغاز کاری جدید بترسند و نمی‌توانند با جامعه سازگار شوند.

نشانه‌های بزرگ شدن در یک خانواده سمی: اغلب مضطرب هستنید

بچه‌هایی که در خانواده سمی بزرگ شده‌اند اغلب مضطرب هستند. این امر به دلیل بی‌ثباتی خانواده، بدرفتاری روانی و فیزیکی، و عدم امنیت روی می‌دهد. کودکانی که مضطرب هستند در تمرکز، دچار مشکل می‌شوند و ممکن است دچار زودرنجی، بی‌قراری، نگرانی و عصبانیت شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Daily Quotes

مارا دنبال کنید

دنبال کننده های ما در شبکه های اجتماعی

مطالب تصادفی

بیشترین مشاهده شده ها