1 سال پیش
506

درس خواندن با موزیک یا بدون موزیک

درس خواندن با موزیک یا بدون موزیک

مطالعات بسیاری در بررسی چگونگی تأثیر موسیقی بر یادگیری و یادآوری صورت گرفته است و از آنجا که موضوع مورد تحقیق انسان و رفتارش است نمی‌توان به نتایج قطعی و یکسانی برای تمامی افراد رسید. تحقیقات نشان داده است که گوش دادن آهنگی که دوست دارید هنگام انجام هر کاری از جمله درس خواندن باعث هیجان و عملکرد بهترتان خواهد شد. اما ایراد این مسئله این است که آهنگی که به آن علاقه دارید عموماً یا ریتم تندی دارد یا خواننده‌ای شعری را با آن می‌خواند و یا با خاطراتی همراه است. واضح است در این حالت قسمتی از ذهن و حافظه‌تان درگیر یادآوری متن آهنگ و گاهی هم‌خوانی با ا یا باعث برانگیخته شدن احساسات و از دست رفتن تمرکز می‌شود.

دلیل دیگری که برای گوش دادن به موسیقی هنگام درس خواندن از آن یاد می‌شود کاهش استرس است. در مورد کسانی که عادت ندارند در سکوت کامل به مطالعه بپردازند گوش دادن به موسیقی بی‌کلام آرامش‌بخش، تا حدودی اضطرابشان کاهش پیدا می‌کند. اما کسانی که عادت به مطالعه در سکوت کامل دارند، با کوچکترین صدایی کیفیت یادگیریشان کاهش پیدا کرده و کند می‌شود.

اگر به گوش کردن موسیقی علاقه داشته باشید یکی از انواع موسیقی که به شما کمک خواهد کرد موسیقی متن است. زیرا این نوع موسیقی طوری طراحی شده که حواس مخاطب و شنونده را از مطلب اصلی (در مورد فیلم و موضوع فیلم) پرت نکند.

همین‌طور برعکس این مسئله نیز برای عده‌ای وجود دارد که اگر سکوت زیاد باعث اختلال تمرکزشان می‌شود مطالعه با موسیقی بی‌کلام و یا مطالعه در مکان‌های عمومی توصیه می‌شود.

تحقیق دیگری از سوی (دکتر گری) برای بررسی تأثیر موسیقی بر درس خواندن صورت گرفته که نشان می‌دهد دانش‌آموزانی که با موسیقی خصوصاً موسیقی کلاسیک درس می‌خوانند وضعیت بهتری در یادگیری و تمرکز دارند. به عنوان مثال نمره امتحان ریاضی دانش‌آموزانی که هنگام حل کردن مسئله رضایی آهنگ بتهوون را گوش می‌دادند بطور متوسط ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش داشته است. این روانشناس معتقد است دلیل این امر آن است که درس‌هایی که منطقی شبیه ریاضی دارند به ذهن آرام‌تر و همچنین به خلاقیت بیشتری نیزا داشته و موسیقی این آرامش و افزایش خلاقیت را برایشان مهیا می‌کند و حتی باعث باهوش‌تر شدن دانش‌آموزان در آن زمان می‌شود. به همین دلیل آن فرد افزایش خلاقیت در حل مسئله را خواهد داشت.

جلوگیری از خواب‌آلودگی در حین درس خواندن

برای همه شما پیش آمده که در حین مطالعه درس یا مبحثی احساس خواب‌آلودگی و توجه کافی به موضوع مورد مطالعه نداشته باشید این احساس خواب‌آلودگی دلایل متفاوتی دارد که در ادامه راهکارهای جلوگیری از آن را به شما ارائه می‌دهیم.

دلایل متفاوت احساس خواب‌آلودگی:

خواب روز قبل به میزان کافی نبوده باشد.

آن کتاب یا مبحثی که در آن لحظه مطالعه می‌کنید جذابیت کافی برایتان نداشته باشد.

حالت فیزیکی در هنگام مطالعه مناسب نباشد.

ساعت مطالعه به درستی انتخاب نشده باشد.

تا اینجا تا حدودی دلایل این احساس را شناختیم، در ادامه راه‌های جلوگیری از آن را بررسی می‌کنیم.

روش‌های رفع خواب‌آلودگی:

۱ـ هنگام مطالعه به طور پی‌درپی وضعیت بدنی خود را تغییر دهید تا تمرکزتان افزایش یابد.

۲ـ از پراکنده‌خوانی اجتناب کنید. مطالعات شما باید هدفمند و در زمان مناسب باشد.

۳ـ برنامه‌ریزی مشخص برای شبانه‌روز خود تنظیم کنید، امور خود را نظم دهید و با انگیزه به برنامه خود برسید.

۴ـ برنامه خیلی فشرده هم می‌تواند باعث خواب‌آلودگی شود چرا که دانش‌آموز در حال تحمل فشار بیشتری از توان خود است. به همین منظور برنامه باید متناسب با توان شما باشد.

۵ـ نداشتن یک برنامه معین و منظم هم شما را نسبت به هدف کم‌ توجه می‌کند که معمولاً بیشتر باعث خواب‌آلودگی می‌شود.

۶ـ فضایی که در آن درس می‌خوانید بسیار مهم است، نور کم یا هوای گرم فرد را به سمت خواب می‌برد، پس تا حد امکان در یک محیط خنک با هوای معتدل درس بخوانید. دمای مناسب ۲۴ یا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است.

۷ـ پرخوری باعث احساس سنگینی و خواب‌آلودگی شما می‌شود پس از صرف غذا مطالعه را شروع نکنید.

۸ـ به ازای هر نیم ساعت مطالعه ۵ دقیقه استراحت کنید.

۹ـ خوردن مواد شیرین و میوه هم می‌تواند از خواب‌آلودگی شما جلوگیری کند. مواد قندی و مغزی (مانند خرما، کشمش، انجیر، عسل، مربا و…)

۱۰ـ کشیدن نفس عمیق و ورزش کردن در فاصله‌های زمانی کوتاه مفید است.

۱۱ـ وقتی احساس خواب‌آلودگی می‌کنید مطالبی که بیشتر به آنها علاقه دارید مطالعه کنید. این کار باعث می‌شود جذابیت مباحث شما را از حس خواب‌آلودگی دور کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پر بازدید

نشانه های یک خانواده سمی

13 نشانه پدر و مادر سمی که بسیاری از آدم‌ها نمی‌دانند همه‌ی پدر و مادرها عاشق فرزندشان هستند و به آن‌ها مهر می‌ورزند. ولی در این میان نباید از مبحث پدر و مادر سمی غافل شد. گاهی اوقات والدین اشتباهاتی...

۵روش برخورد با خانواده سمی

نشانه‌هایی که به شما می‌گوید در یک خانواده سمی بزرگ شده‌اید

درس خواندن با موزیک یا بدون موزیک

روش‌های نوین مطالعه